28 December 2011

Northern Ireland in the UEFA Under-17 Championships (1985-date)

Youth
- U16 Results - U17 Results - UEFA Championship - Minor Tournaments -
- Line-Ups -
- 1985-2001 2001-date -

The UEFA European Under-16 Championships were founded in 1981/82 and Northern Ireland first entered in 1985/86. It was re-designated as an Under-17 tournament in 2001/02.

Held annually, the current format involves two group stages for qualifying, hosted by one of the competing teams, followed by the Finals which are played in a pre-selected country.

To date Northern Ireland have qualified for the finals six times, in 1987, 1990, 1992, 1993, 1997 and 2004.


Date
Opponent
Venue
Result
Stage
Host
Under-16
1982 Italy
Did not enter
1984 West German
Did not enter
1985 Hungary
Did not enter
1986 Greece
05/11/1985
Denmark
Horsens
A
L
0
1
Qualifying - Group 2
11/03/1986
Denmark
Belfast
H
D
0
0
Qualifying - Group 2
1987 France
18/11/1986
Rep. Ireland
Dublin
A
L
0
1
Qualifying - Group 7
10/03/1987
Rep. Ireland
Belfast
H
W
1
0
[5-4p]
Qualifying - Group 7
25/05/1987
West Germany
Chaumont
N
L
1
2
Finals - Group C
(France)
27/05/1987
Italy
Vittel
N
D
1
1
Finals - Group C
(France)
29/05/1987
Czechoslovakia
Mulhouse
N
D
0
0
Finals - Group C
(France)
1988 Spain
17/11/1987
Rep. Ireland
Belfast
H
D
0
0
Qualifying - Group 10
08/03/1988
Rep. Ireland
Cork
A
L
0
2
Qualifying - Group 10
1989 Denmark
15/11/1988
East Germany
Belfast
H
D
0
0
Qualifying - Group 2
07/12/1988
East Germany
Hennigsdorf
A
L
1
3
Qualifying - Group 2
1990 East Germany
21/11/1989
Wales
Rhyl
A
W
3
2
Qualifying - Group 3

06/03/1990
17/05/1990
19/05/1990
21/05/1990
Wales
Portugal
Denmark
Turkey
Belfast
Arnstadt
Eisenach
Weimar
H
N
N
N
D
L
L
W
1
1
0
2
1
2
6
0
Qualifying - Group 3
Finals - Group A
Finals - Group A
Finals - Group A
(E. Germany)
(E. Germany)
(E. Germany)
1991 Switzerland
14/03/1991
Germany
Essen
A
L
0
3
Qualifying - Group 10
27/03/1991
Germany
Bangor
H
L
0
1
Qualifying - Group 10
1992 Cyprus
24/09/1991
Iceland
Mosfellsbæjar
A
L
1
2
Qualifying - Group 2
28/10/1991
Iceland
Belfast
H
W
2
1
[6-5p]
Qualifying - Group 2
07/05/1992
Germany
Larnaca
N
L
1
3
Finals - Group C
(Cyprus)
09/05/1992
Cyprus
Larnaca
A
D
0
0
Finals - Group C
(Cyprus)
11/05/1992
Scotland
Larnaca
N
L
1
3
Finals - Group C
(Cyprus)
1993 Turkey
11/11/1992
Austria
Rohrbach
A
L
0
1
Qualifying - Group 9
01/12/1992
Austria
Belfast
H
W
1
0
[4-3p]
Qualifying - Group 9
26/04/1993
Iceland
Inegöl
N
L
2
6
Finals - Group A
(Turkey)
28/04/1993
Switzerland
Yalova
N
D
1
1
Finals - Group A
(Turkey)
30/04/1993
Poland
Bursa
N
L
0
1
Finals - Group A
(Turkey)
1994 Republic of Ireland
26/10/1993
Denmark
Norre Åby
A
L
1
3
Qualifying - Group 10
(Denmark)
28/10/1993
Poland
Fredericia
N
W
3
2
Qualifying - Group 10
(Denmark)
1995 Belgium
29/10/1994
Luxembourg
Algrange
A
W
1
0
Qualifying - Group 1
(Luxembourg)
31/10/1994
France
Jarny
N
L
0
4
Qualifying - Group 1
(Luxembourg)
1996 Austria
30/10/1995
France
Toulouse
A
L
2
3
Qualifying - Group 11
(France)
01/11/1995
Finland
Auch
N
L
0
1
Qualifying - Group 11
(France)
1997 Germany
18/11/1996
Lithuania
Coleraine
H
W
4
1
Qualifying - Group 14
(N. Ireland)
22/11/1996
Rep. Ireland
Coleraine
H
W
4
1
Qualifying - Group 14
(N. Ireland)
28/04/1997
Switzerland
Einbeck
N
L
1
2
Finals - Group A
(Germany)
30/04/1997
Israel
Vöhrum
N
W
2
1
Finals - Group A
(Germany)
02/05/1997
Germany
Bremen
A
L
0
1
Finals - Group A
(Germany)
1998 Scotland
23/02/1998
Belgium
Portadown
H
W
1
0
Qualifying - Group 14
(N. Ireland)
27/02/1998
Rep. Ireland
Lurgan
H
D
0
0
Qualifying - Group 14
(N. Ireland)
1999 Czech Republic
09/11/1998
Switzerland
Bülach
A
L
0
1
Qualifying - Group 13
12/11/1998
France
Oyonnax
A
L
0
2
Qualifying - Group 13
30/11/1998
Switzerland
Belfast
H
D
1
1
Qualifying - Group 13
03/12/1998
France
Belfast
H
W
1
0
Qualifying - Group 13
2000 Israel
25/10/1999
Iceland
Coleraine
H
D
0
0
Qualifying - Group 12
(N. Ireland)
29/10/1999
Spain
Ballymena
H
L
0
2
Qualifying - Group 12
(N. Ireland)
2001 England
25/09/2000
Finland
Vantaa
A
L
0
2
Qualifying - Group 13
(Finland)
27/09/2000
Lithuania
Vantaa
N
D
1
1
Qualifying - Group 13
(Finland)
Under-17
2002 Denmark
25/09/2001
Russia
Ballymena
H
L
3
5
Qualifying - Group 14
16/10/2001
Russia
Moskva
A
L
0
2
Qualifying - Group 14
19/10/2001
Germany
Baunatal
A
L
1
2
Qualifying - Group 14
07/03/2002
Germany
Ballymena
H
L
0
2
Qualifying - Group 14
2003 Portugal
15/10/2002
Denmark
Vejle
A
D
0
0
Qualifying - Group 9
(Denmark)
17/10/2002
Sweden
Vejle
N
W
1
0
Qualifying - Group 9
(Denmark)
19/10/2002
Malta
Haderslev
N
W
1
0
Qualifying - Group 9
(Denmark)
24/03/2003
Austria
Londonderry
H
L
0
2
Elite - Group 3
(N. Ireland)
26/03/2003
Serbia-Mont.
Ballymena
H
L
1
2
Elite - Group 3
(N. Ireland)
28/03/2003
Finland
Coleraine
H
W
1
0
Elite - Group 3
(N. Ireland)
2004 France
16/09/2003
Croatia
Kajaani
N
D
2
2
Qualifying - Group 2
(Finland)
18/09/2003
Finland
Iisalmi
A
L
2
4
Qualifying - Group 2
(Finland)
20/09/2003
Malta
Iisalmi
N
L
1
2
Qualifying - Group 2
(Finland)
27/03/2004
Belarus
Visé
N
W
3
2
Elite - Group 7
(Belgium)
29/03/2004
Scotland
Serking
N
W
2
0
Elite - Group 7
(Belgium)
31/03/2004
Belgium
Visé
A
W
2
0
Elite - Group 7
(Belgium)
04/05/2004
France
Blois
N
L
0
3
Finals - Group A
(France)
06/05/2004
Turkey
Romorantin-Lanthenay
N
L
2
5
Finals - Group A
(France)
09/05/2004
Spain
Saint-Cyr-sur-Loire
N
L
1
4
Finals - Group A
(France)
2005 Italy
25/10/2004
Switzerland
Ballymena
H
D
1
1
Qualifying - Group 10
(N. Ireland)
27/10/2004
Slovakia
Belfast
H
W
3
0
Qualifying - Group 10
(N. Ireland)
29/10/2004
Liechtenstein
Belfast
H
W
5
0
Qualifying - Group 10
(N. Ireland)
26/03/2005
Rep. Ireland
Solihull
N
L
1
2
Elite - Group 2
(England)
28/03/2005
England
Wolverhampton
A
L
0
3
Elite - Group 2
(England)
30/03/2005
Serbia-Mont.
Solihull
N
L
1
6
Elite - Group 2
(England)
2006 Luxembourg
27/09/2005
Malta
Kaunas
N
W
3
1
Qualifying - Group 1
(Lithuania)
29/09/2005
Lithuania
Suduva
A
W
1
0
Qualifying - Group 1
(Lithuania)
01/10/2005
Serbia-Mont.
Kaunas
N
L
1
3
Qualifying - Group 1
(Lithuania)
24/03/2006
Germany
Boxmeer
N
L
0
4
Elite - Group 1
(Netherlands)
26/03/2006
Finland
Venray
N
W
3
2
Elite - Group 1
(Netherlands)
28/03/2006
Netherlands
Venray
A
L
1
3
Elite - Group 1
(Netherlands)
2007 Belgium
19/10/2006
Cyprus
Lurgan
H
W
3
0
Qualifying - Group 12
(N. Ireland)
21/10/2006
Faroe Islands
Belfast
H
W
1
0
Qualifying - Group 12
(N. Ireland)
24/10/2006
Switzerland
Belfast
H
W
1
0
Qualifying - Group 12
(N. Ireland)
19/03/2007
Iceland
Nazaré
N
D
2
2
Elite - Group 6
(Portugal)
21/03/2007
Russia
Marinha Grande
N
L
1
3
Elite - Group 6
(Portugal)
24/03/2007
Portugal
Peniche
A
L
1
2
Elite - Group 6
(Portugal)
2008 Turkey
22/10/2007
Moldova
Maldegem
N
W
3
0
Qualifying - Group 12
(Belgium)
24/10/2007
Montenegro
Aalter
N
W
1
0
Qualifying - Group 12
(Belgium)
27/10/2007
Belgium
Maldegem
A
W
1
0
Qualifying - Group 12
(Belgium)
17/03/2008
Scotland
Belfast
H
L
1
3
Elite - Group 5
(N. Ireland)
19/03/2008
Slovenia
Newry
H
L
0
2
Elite - Group 5
(N. Ireland)
22/03/2008
Wales
Lurgan
H
L
1
3
Elite - Group 5
(N. Ireland)
2009 Germany
18/09/2008
Liechtenstein
Eschen
A
W
1
0
Qualifying - Group 1
(Liechtenstein)
20/09/2008
Austria
Eschen
N
L
0
1
Qualifying - Group 1
(Liechtenstein)
23/09/2008
Belgium
Eschen
N
L
0
2
Qualifying - Group 1
(Liechtenstein)
2010 Liechtenstein
22/10/2009
Malta
Andorra la Vella
N
W
2
0
Qualifying - Group 8
(Andorra)
24/10/2009
Andorra
Andorra la Vella
A
W
2
0
Qualifying - Group 8
(Andorra)
27/10/2009
Netherlands
Andorra la Vella
N
L
0
1
Qualifying - Group 8
(Andorra)
17/03/2010
Spain
Portadown
H
L
0
4
Elite - Group 4
(N. Ireland)
19/03/2010
Poland
Belfast
H
W
1
0
Elite - Group 4
(N. Ireland)
22/03/2010
Belgium
Lurgan
H
W
1
0
Elite - Group 4
(N. Ireland)
2011.Serbia
22/10/2010
Montenegro
Póvoa de Varzim
N
D
0
0
Qualifying - Group 5
(Portugal)
24/10/2010
Azerbaijan
Maia
N
W
6
0
Qualifying - Group 5
(Portugal)
27/10/2010
Portugal
Barcelos
A
L
1
3
Qualifying - Group 5
(Portugal)
26/03/2011
England
Geel
N
L
2
3
Elite - Group 5
(Belgium)
28/03/2011
Spain
Tielen
N
L
1
5
Elite - Group 5
(Belgium)
31/03/2011
Belgium
Tielen
A
W
2
1
Elite - Group 5
(Belgium)
2012 Slovenia
28/10/2011
Luxembourg
Petange
A
L
0
1
Qualifying - Group 10
(Luxembourg)
30/10/2011
Faroe Islands
Petange
N
W
2
0
Qualifying - Group 10
(Luxembourg)
02/11/2011
France
Bascharage
N
L
0
4
Qualifying - Group 10
(Luxembourg)
2013 Slovakia
21/10/2012
Wales
Tallinn
N
W
4
0
Qualifying - Group 7
(Estonia)
23/10/2012
Estonia
Tallinn
A
D
1
1
Qualifying - Group 7
(Estonia)
26/10/2012
21/03/2013
23/03/2013
26/03/2013
England
Netherlands
Norway
Italy
Tallinn
Uden
Uden
Echt
N
A
N
N
L
D
L
D
2
2
1
0
3
2
2
0
Qualifying - Group 7
Elite - Group 7
Elite - Group 7
Elite - Group 7
(Estonia)
(Netherlands)
(Netherlands)
(Netherlands)
2014 Malta
14/11/2013
Latvia
Dungannon
H
L
0
1
Qualifying - Group 9
(N. Ireland)
16/11/2013
Luxembourg
Belfast
H
W
3
1
Qualifying - Group 9
(N. Ireland)
19/11/2013
Turkey
Dungannon
H
L
0
2
Qualifying - Group 9
(N. Ireland)

Sources:

No comments:

© NIFG 2006-2014

Who was Northern Ireland's Greatest Captain?